İçerik Ara:

KİMYASAL DÜBEL (EPOKSİ ANKRAJ)

KİMYASAL DÜBEL NEDİR ? EPOKSİ ANKRAJ NEDİR?

Epoksi dübel olarak da adlandırılan  profesyonel bir yapıştırıcı ve dolgu malzemesidir. Epoksi reçine İki bileşenli (yapıştırıcı – hızlandırıcı) kimyasal karışımı sonucu elde edilir. Epoksi dübel beton üzerine uygulanır. Ağır yük ve dayanıklılık gerektiren yerler de kullanılır.

Kimyasal dübel farklı isimlerle ifade edilmektedir. Bunlar; epoksi ankraj, epoksi filiz ekimi, epoksi dübel, kimyasal dübel, ankraj dübel, kimyasal ankraj, demir filizi ekme demir ekmedir.

KİMYASAL DÜBEL (EPOKSİ ANKRAJ) KULLANIM ALANLARI

 • Çelik bağlantı ankrajlarında.
 • Elektrik direkleri ve baz istasyonu direklerin montajında.
 • Korkuluk montajları ve koltuk montajlarında.
 • Reklam tabelalarının  betona dübellemelerinde.
 • Makine ayaklarının zemine sabitlenmesinde.
 • Yapı elemanlarının birleştirilmesinde.
 • Demir donatıda hatalı döşenmiş demirlerin düzeltilmesinde.
 • Filiz ekiminde. ( duvar genişletilmesi, merdiven imalatlarında, kolon ve kiriş bağlantılarında).
 • Revizyon projelerinde inşaat demiri ankrajlamalarınnda.
 • Bina güçlendirme gibi geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Epoksi ile filiz ekimi (Kimyasal dübel) uygulamaların da kullanılan kimyasal  bileşen tahriş edicidir. Kullanım da dikkatli olunmalı. İşe başlanmadan önce koruyucu eldiven, gözlük ve kıyafetler kesinlikle kullanılmalıdır.

KİMYASAL DÜBEL (EPOKSİ ANKRAJ) UYGULAMA ŞEKLİ

Kimyasal dübel (Epoksi) nasıl yapılır sorusuna genel uygulama koşulları

  • Uygulama alanında matkap yardımıyla uygun görülen derinliğe kadar delik delinir. Bu delme işleminde ekilecek olan demir, saplama, rot veya tij çapında bir miktar büyük delik delinmesi gerekir. Şekil A tabloda

karot


 Uygulama yapılacak olan deliğin içinde kalan toz, partikül vb. parçaları hava, su, fırça, vakum yardımıyla temizlenir.Şekil A

 • Filiz ekimi için delinen delikler karot ile delinmiş ise, delik iç yüzeyinde pürüzlendirme işlemi yapılması aderansı %30 oranında artıracaktır.
 • Temizliği yapılan ankraj delikleri içine yeterli miktarda epoksi delik içine enjekte edilmesi gerekir.
 • Bu enjeksiyon esnasında iki bileşenli kimyasal harcın tam karıştığına emin olunmalı ve bu amaçla karıştırıcı denen aparatlardan kullanılmalıdır.
 • Bu enjekte işlemi uygulama tabancası ile yapılmaktadır. Epoksi tabancası basit bir düzenekten oluşmuş ve tetik tertibatından itme gücü olan,mekanizmanın kartuş içindeki harca uyguladığı basınçla ve kartuş ucuna takılan karıştırıcı çubuk ile uygulama olanağı sunar.
 • Enjekte esnasında delik tabanından doldurulması ve harç içinde hava boşluklarının kalmamasına dikkat etmek gerekir.

       Bu yüzden büyük çaplı ve önem arz eden epoksi ankraj uygulamalarında epoksi ankraj firmalarından destek alınması tavsiye olunur.

 • Profesyonel bir ekip ve ekipman ile yapılması,hem iş sağlığı hem işçi sağlığı açısından önem arzeder.
 • Delik içinde enjekte edilen epoksi,jel süresi (uygulama yapılabilecek süre) dikkate alınarak,demir filizi saplaması yapılır.

Kimyasal dübel jel süreleri ortam sıcaklığı ana malzeme sıcaklığı,epoksi harç bileşenlerinin orantısı ve yapısı ile doğrudan orantılı olup değişkenlik gösterebilir.

Aşağıdaki tabloda epoksi uygulama süreleri verilmiştir.

karot


Jel süresi:Ankrajın kimyasal enjekte edilmiş delik içine yerleştirebileceği veya ayarlanabileceği süre.

Kürlenme süresi:Ankraj üzerine tam yükleme yapılmadan önce beklenmesi gereken süre

Not:Yukarıdaki tablo epoksiakrilat,saf epoksi için öngörülen ortalama değerlerdir.

 • Demir filizi,rot,tij yada saplama çelik,delik içine enjekte edilen epoksi üzerinden döndürülerek ankraj edilir.Döndürülmesindeki amaç kimyasal harcın (epoksi) demir  üzerine fazla tutunmasını sağlamak amaçlıdır.
 • Ankraj edilen demir filizi,kürlenme süresi (ankraj üzerinde tam yükleme yapılmadan önce beklenmesi gereken süre) gözetilmelidir.Kürlenme süreleri jel sürelerinde olduğu gibi değişkenlik göstermektedir.(bkz jel-kürlenme süreleri tablosu)

           Bu alanda bizler hem kimyasal dübel uygulamalarında hemde epoksi satışında sizlere güvenilir,ekonomik,hızlı ve profesyonel hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktayız.

        Epoksi ankraj yapan firmaların öncülüğünü yapan AS KAROT BETON DELME-KESME-GÜÇLENİDİRME SİSTEMLERİ:

-Epoksi ankraj –epoksi satışı –epoksi uygulama-epoksi fiyatları –kimyasal dübel uygulamaları konularında hizmetlerine devam etmektedir.

Taahhüt ekibi olarak Türkiye genelinde

         Kimyasal dübel uygulamaları, epoksi satışı,epoksi tabancası satışı filiz ekimi uygulamaları, konularında hizmet veren  ve bu alandaki bütün çalışmalarımızı her il için sınıflandıran AS KAROT ankara kimyasal dübel, ankara filiz ekme, ankara epoksi ankraj, epoksi ile filiz ekimi ankara, kimyasal ankraj ankara, epoksi fiyatları ankara,filiz ekimi birim fiyatları ankara konularında hizmetlerimizi ankara içinde sınıflandırmıştır.

Daha iyi ve daha profesyonel hizmet verme amacındaki bu çalışmalarımızda 

            ankara’da  talep edilebilecek  her türlü kimyasal dübel uygulamaları,filiz ekme, epoksi ankraj  ve  bina güçlendirme alanlarında AS KAROT olarak çözüm ortağınız olma amacındayız.

KİMYASAL DÜBEL ÇEKME TESTİ

karot

NOT: Verilen bu değerler epoksi akrilat esaslı kimyasal harçlar göz önüne alınarak  verilmiştir. Saplama nervürlü inşaat  demiridir.

Bu değerler uygulama koşulları, epoksi kalitesi,beton sınıfı,ankraj çubuğu kalitesi ile orantılıdır.      

 KİMYASAL DÜBEL ÇEŞİTLERİ/EPOKSİ ÇEŞİTLERİ

İki çeşit epoksi vardır.

1)polyester esaslı epoksiler

2)epoksi akrilat esaslı epoksiler

 • Polyester esaslı epoksiler genelde hafif dübellemeler ve ankrajlamalar için kullanılan bir ürün olup kullanım yerleri ve koşulları farklıdır.
 • Epoksi akrilat esaslı kimyasal dübeller, ağır yük dübellemeleri ve ankrajlamalar için kullanılıyor olup kullanım alanları ve koşulları daha geniştir.Islak zeminlerde uygulanabilmektedir.Çekme değerlerinde olumlu sonuçlar vermekte olup yaşlandırma değerlerinde yüksek değerler sunar.

AS KAROT,bu alanda kullanmış olduğu epoksileri çekme testlerine tabi turatak karar vermiş ve bünyesinde epoksi uygulamaları ve satışını yapmaktadır.

ÜRÜNERİMİZ TEDARİKLERİMİZ

AS KAROT,kimyasal dübel, filiz ekme ,epoksi uygulamalarında ve satışında aşağıdaki ürünleri kullanmaktadır.

karot

 
Epoksi satış fiyatlarımıza uygulama bedeli ve işçilik masrafları ilave edilerek epoksi filiz ekimi fiyatı ve filiz ekimi birim fiyatları belirlenmektedir. 

Epoksi cinsi,uygulama alanı,uygulama adedi ve proje detayları epoksi fiyat listesini belirlemekte etken faktör olup epoksi satış fiyatları,fiyat analizinde endikedir.Kimyasal dübel,filiz ekme epoksi ankraj,epoksi satışı konularında bizimle iletişime geçebilirsiniz.


spiele spielen spielaffe spielen